» Blog » Garmin

Garmin Fenix 9 – Co chcielibyśmy zobaczyć w nowej generacji?

Tagi: Prezentacja | Garmin | Smart

7.1.2025 | 5 MIN

Nowa generacja Garmin Fenix 8 jest już na świecie, więc dlaczego nie poszperać trochę i pomarzyć o tym, co chcielibyśmy zobaczyć w Garmin Fenix 9? Nie widzę przeciwwskazań.

Linia Fenix jest bez wątpienia jedną z najczęściej oglądanych linii smartwatchów w historii. Pierwszy model ujrzał światło dzienne w 2012 roku i od tego czasu Garmin regularnie dostarcza nam coraz to nowe generacje.

Garmin Fenix – Historia kultowej serii
2.8.2024
Garmin Fenix – Historia kultowej serii

Ten artykuł będzie opierał się głównie na ósmej generacji, która prawdopodobnie widziała największą zmianę pod względem inteligentnych funkcji, chociaż Fenix jest bardziej sprawą outdoorową. To powiedziawszy, Fenix 8 umożliwia wykonywanie połączeń telefonicznych w pobliżu telefonu, wyświetla wszystko, co ważne na wyświetlaczu AMOLED i prawdopodobnie niewielu nie zgodziłoby się z twierdzeniem, że Fenix 8 jest najlepiej wyglądającą generacją.

Przejdźmy teraz krok po kroku do tego, co chciałbym zobaczyć w następnej generacji.

1) Rozmiar wyświetlacza

Żebyś zrozumiał, dotyczy to tylko wersji 51 mm. Zawsze byłem fanem największej średnicy koperty Fenixa i byłem nieco rozczarowany, gdy środkowy wariant (47 mm) otrzymał taką samą średnicę wyświetlacza jak największy. W końcu chcę, aby seria Fenix, znów była odpowiednia. Więc tak, chciałbym, aby wariant 51 mm otrzymał 1,5-calowy wyświetlacz. Rozumiem, że z takim wyświetlaczem trudniej jest dostroić czas pracy na baterii, ale wierzę, że marka jakoś sobie z tym poradzi.

Pominąłem rozdział o designie, ponieważ jestem zadowolony z wyglądu Fenixa. Jednak jako prawdziwy Czech nie mogę nie wspomnieć o tym, jak miło byłoby, gdyby Fenix 9 miał wbudowany otwieracz do piwa.

2) Technologia wyświetlacza

Biorąc pod uwagę dobrze znane informacje dotyczące microLED i połączenia z Fenix 8 PRO, zdecydowanie zachęca się, aby Fenix 9 również miał tę technologię. Ale prawdę mówiąc, niekoniecznie potrzebuję tej technologii wyświetlania. Myślę, że Garmin sporo zyskuje, oferując również wariant dla fanów transfleksyjnych wyświetlaczy LCD. Chciałbym mieć możliwość połączenia tych dwóch technologii, co pokazała na przykład marka TicWatch.

Zasada jest (przynajmniej do zrozumienia, prawdopodobnie nie technologicznie) prosta – smartwatch ma dwa wyświetlacze, z LCD aktywnym, gdy zegarek jest używany pasywnie (tak, to brzmi paradoksalnie), ale AMOLED świeci, gdy jest aktywnie używany.

Więc jaka jest moja wizja? Do pomiaru czasu, tętna, a nawet monitorowania aktywności sportowej itp. używałbym transflektywnego wyświetlacza LCD, a do wszystkiego innego AMOLED. Jest całkiem możliwe, że "podłoże AMOLED" może zmagać się z transfleksyjną właściwością tego wyświetlacza LCD, ale nawet gdyby nie był transfleksyjny, nadal byłby fajny.

3) Ładowanie słoneczne w połączeniu z wyświetlaczem AMOLED

Nie będę tutaj wdawał się w zbędne szczegóły. Garmin już dawno pokazał, że potrafi ładować baterie słoneczne i z roku na rok jest coraz bardziej wydajny. Jednak ładowanie słoneczne z wyświetlaczem AMOLED? Tego jeszcze nie widzieliśmy i bardzo chciałbym doświadczyć tego historycznego kamienia milowego.

4) Lepszy czujnik tętna

Fenix 8 otrzymuje czujnik optyczny tej samej generacji, co oryginalny Fenix 7 PRO. Nawiasem mówiąc, nie narzekam, ponieważ nastąpiła zmiana czujnika między siódmą generacją a tą z przydomkiem PRO. Ale w przypadku Fenix 9 wyobrażałbym sobie nowszy czujnik tętna, który mógłby konkurować, powiedzmy, z tym od Apple. Myśl, co chcesz o żywotności baterii w Apple, ale z pewnością nie możesz rzucać brudem na ich czujnik optyczny.

Nie twierdzę, że czujnik Elevate 5 jest zły, ale inteligentny zegarek sportowy opiera się na dwóch kwestiach sprzętowych – czujniku optycznym i odbiorniku GPS. Tak więc zmiana jest zawsze przydatna i myślę, że Garmin właśnie udoskonalił odbiornik GPS do perfekcji. :)

WSZYSTKO NA TEMAT: Czujnik tętna i jak może Ci pomóc
31.10.2022
WSZYSTKO NA TEMAT: Czujnik tętna i jak może Ci pomóc

5) Battery management

Jest to coś, czego brakowało mi w Garminie już od jakiegoś czasu i zostało zademonstrowane nawet przez markę Coros, wiele lat młodszą.

Pomysł jest w rzeczywistości dość prosty – wartość procentowa rozbiłaby, co miało jaki wpływ na żywotność baterii. Ile procent zabierały na przykład powiadomienia, aktywność sportowa z GPS, pomiar pulsoksymetrem, podświetlony wyświetlacz itp.

Nie wiem, na ile jest to technologicznie proste lub skomplikowane, ale inne technologie, takie jak telefony czy laptopy, a w przypadku smartwatchy nawet konkurencyjne marki, pokazują, że jest to co najmniej możliwe.

Smartwatche – Żywotność baterii i czynniki, które na nią wpływają
2.7.2024
Smartwatche – Żywotność baterii i czynniki, które na nią wpływają

6) Obliczanie zasobów podczas aktywności sportowej

Ta funkcja jest ponownie konkurentem i chciałbym ją zobaczyć w Garminie. Tą konkurencją jest Polar i zasadniczo zegarek informuje użytkownika po zakończeniu aktywności o ilości zużytych zasobów (węglowodany, białko, tłuszcz).

Pomijając fakt, że pomogłoby to w uzupełnianiu składników odżywczych po treningu, byłoby jeszcze lepiej, gdyby zużycie było wyświetlane w czasie rzeczywistym podczas aktywnego monitorowania. Podczas dłuższego wyścigu miałbyś przynajmniej wskazówkę, co należy uzupełnić podczas następnej sesji odświeżania. Gdyby uwzględniono utratę potu, a tym samym uzupełnianie płynów, byłoby idealnie. Nawiasem mówiąc, to ostatnie wspomniane, niestety po zakończeniu aktywności, jest nawet szacowane przez Garmina.

Zdaję sobie sprawę, że zegarek bez pobrania krwi nie może znać tych wartości, ale osobiście zadowoliłbym się szacunkami.

Ciekawą rzecz znalazłem na forach. Wiele osób doceniłoby, gdyby zegarek miał zintegrowany chip do wyścigów. Nie byłoby więc potrzeby przypinania chipa do ubrania, ale smartwatch służyłby jako urządzenie identyfikacyjne. Nie wydaje mi się to wcale głupie.

7) LTE

Fenix 8 wniósł coś zupełnie nowego do swojej oferty – możliwość wykonywania połączeń telefonicznych i posiadania asystenta głosowego. Ale wiele osób domaga się (haha) możliwości wykonywania połączeń telefonicznych niezależnie od telefonu. W końcu smartwatch ma wielokrotnie dłuższą żywotność baterii niż telefon komórkowy, co może się przydać w krytycznych sytuacjach.

Wykonywanie połączeń za pomocą smartwatcha – Jak działa i kto je wspiera?
27.5.2024
Wykonywanie połączeń za pomocą smartwatcha – Jak działa i kto je wspiera?

Niekoniecznie potrzebuję, aby Garmin współpracował z operatorami, ale mają już własną sieć inReach, która może być wykorzystana do tego celu. Mogę więc sobie wyobrazić możliwość wysyłania wiadomości tekstowych, udostępniania lokalizacji, wykonywania połączeń telefonicznych, a wszystko to bez potrzeby korzystania z telefonu komórkowego i sieci operatora.

8) Wykorzystanie sztucznej inteligencji w stylu życia i sporcie

Nie twierdzę, że obecne funkcje lifestylowe i sportowe Garmina są złe, ale są to algorytmy, które nie znają użytkownika tak dokładnie jak sztuczna inteligencja. Osobiście chciałbym mieć osobistego wirtualnego asystenta, który śledziłby moje wzorce snu, stres, aktywność sportową i prowadził mnie "do perfekcji".

A co Wy chcielibyście zobaczyć w Garmin Fenix 9?

Źródło zdjęć:

fotografowie Hodinky 365